Terminarz Oceny Zdrowotności Roślin 2022

APZ084

Nowy produkt

79,00 zł brutto

Terminarz oceny zdrowotności roślin to praktyczne narzędzie do robienia lustracji niezbędnych do wystawiania paszportów dla materiału szkółkarskiego. Wydawnictwo powstało dzięki współpracy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Związku Szkółkarzy Polskich.

Wirtualne Przeglądanie Terminarza

Więcej szczegółów

FORMAT A4, Oprawa twarda, Spirala
TERMIN WYDANIA 2021
WYDAWCA Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o.

*Szanowni Państwo różnice pomiędzy wydaniem 2021 a 2022 dotyczą wyłącznie okładki. Terminarz jest uniwersalny, doskonały do prowadzenia lustracji w każdym roku.

„Terminarz oceny zdrowotności roślin” powstał z inicjatywy członków Związku Szkółkarzy Polskich w celu ułatwienia komunikacji i współpracy między producentami roślin a pracownikami PIORIN. Chodziło o stworzenie praktycznego narzędzia do wykonywania ocen potrzebnych do wystawienia paszportów roślin. Każdy z podmiotów uprawnionych do paszportyzacji ma obowiązek sprawdzania zdrowotności roślin w szkółce i zapisania wyników tych lustracji, które muszą być przechowywane przez 3 lata i udostępniane do wglądu państwowym służbom fitosanitarnym. 

Piszą o nas

terminarz_lustracji_okladka_gotowa.jpg

Wydawnictwo powstało w efekcie uzgodnień i wypracowania optymalnej formy informacji dotyczących lustracji zdrowotności roślin w szkółce. Szczególnie istotne są w nim karty oceny, stanowiące podstawę do wydania roślinom paszportu i wprowadzenia ich do obrotu. Przy każdym rozdziale mamy krótki opis mówiący o tym, jak z zawartych w nim informacji korzystać.Opracowanie zaczyna się od wstępu, w który w oparciu o unijne i krajowe przepisy fitosanitarne opisane są najważniejsze pojęcia i obowiązki producentów w zakresie lustracji i paszportowania roślin.

Dalej przechodzimy do schematu szkółki z podziałem na ponumerowane kwatery, który może być wykonany odręcznie i ma za zadanie określić lokalizację lustrowanych roślin na terenie szkółki.

karta-oceny.jpg

Następnie terminarz określa, w jakich miesiącach można lustrować rośliny, ze wskazaniem optymalnego terminu wykonania lustracji (nazwa łacińska rodzaju rośliny jest zapisana pogrubioną bądź czerwoną czcionką w miesiącach, w którym najłatwiej zauważyć ewentualne objawy występowania agrofagów).

Za kartami oceny znajdują się charakterystyki i objawy występowania poszczególnych agrofagów, opis postępowania w razie wykrycia oraz warunki szczególne, które należy spełnić w celu wydania paszportu. Ze względu na to, że większość opisanych agrofagów nie występuje w Polsce, terminarz odwołuje się do dostępnego wyłącznie online materiału zdjęciowego Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO).

Przy każdej nazwie agrofaga, który posiada dokumentację fotograficzną w EPPO, jest umieszczony kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem (uruchamiamy aparat i nakierowujemy na kod, tak jakbyśmy chcieli go sfotografować) otwiera stronę internetową ze zdjęciami agrofaga i objawami jego występowania.

Na końcu znajdują się opisy innych chorób i szkodników, które często można spotkać w szkółce. Są scharakteryzowane, efekty porażenia zilustrowane zdjęciami, podane są także działania prewencyjne i sposoby zwalczania.

Założenia do niniejszej publikacji powstały w wyniku współpracy dwóch zespołów reprezentujących Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN) pod przewodnictwem Agnieszki Sahajdak – Dyrektora Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Związek Szkółkarzy Polskich na czele z dr Wiesławem Szydło – Prezesem stowarzyszenia.

Joanna Filipczak - redaktor, prezes Agencji Promocji Zieleni
dr Wiesław Szydło - pomysłodawca, współautor, prezes Związku Szkółkarzy Polskich

Koszt dostawy

Przewoźnik Termin dostawy Cena
Przesyłka Kurierska FedEx Czas dostawy od 2 do 7 dni roboczych 17,00 zł
Produkt Wirtualny Czas dostawy do 24h Darmowa dostawa!

* Przy zakupie powyżej 600,00 zł darmowa dostawa!

30 inne produkty w tej samej kategorii